TESTY PRAKTYCZNE

Roślina uprawna:

TRUSKAWKI

Organizacja:

Uniwersytet Novi Sad, Serbia

Rodzaj badania:

Eksperyment plonów, masy owoców
i obniżania nawozów

Wyniki:

PLON

+60%

ekofertile® plant (10%)

Przy standardowej ilości nawozów NPK

MASA OWOCÓW

+26%

ekofertile® plant (10%)

Przy standardowej ilości nawozów NPK

PLON

+7,55%

microfertile® plant (5%)
ekofertile® plant (5%)

Przy obniżonej ilości nawozów NPK -50%

MASA OWOCÓW

+20%

microfertile® plant (5%) 
ekofertile® plant (5%)

Przy obniżonej ilości nawozów NPK -50%

Opis:

Eksperyment wykazał, że zastosowanie biostymulatorów znacząco wpłynęło na plon i masę owoców truskawek w porównaniu do kontroli. Najlepsze wyniki uzyskano przy zastosowaniu ekofertile® plant 10%, które zwiększyło masę owoców o 26,25% w stosunku do kontroli a plon o 60%!

Równie skuteczna była mieszanka microfertile® plant i ekofertile® plant 10%, osiągając wzrost przeciętnej masy owoców o 25,40%. Wyniki te potwierdzają, że wyższe stężenia biostymulatorów są bardziej efektywne w poprawie jakości owoców.

Znakomite rezultaty uzyskano nawet przy redukcji nawozów NPK o 50%. Mieszanki microfertile® plant i ekofertile® plant w tym ograniczonym schemacie nadal zwiększały masę owoców, osiągając wyniki o 19,66% lepsze niż kontrola i całkowity plon o 7,55%. To dowodzi, że biostymulatory efektywnie wspierają rozwój roślin, nawet przy zmniejszonym nawożeniu tradycyjnymi środkami. Taka strategia umożliwia ograniczenie kosztów i wpływu na środowisko, jednocześnie zapewniając wysoką jakość i wydajność plonów.

Zdjęcia:

kolaż zdjęć z pola, rzędy truskawek, naukowczyni

Osoby odpowiedzialne za eksperyment:

prof. dr Timea Hajnal Jafari

Uniwersytet w Nowym Sadzie, Wydział Rolnictwa, Laboratorium Mikrobiologiczne

Cytacja:

“Wyniki szeroko zakrojonego testu polowego podkreśliły pozytywny wpływ zastosowanych biostymulatorów na parametry wzrostu wegetatywnego i generatywnego, a także na plon truskawek.

Dodatkowo analiza mikrobiologiczna gleby po zakończeniu testu może wykazać wpływ biostymulatorów na liczebność i rozmieszczenie mikroorganizmów w glebie, ich aktywność oraz interakcje z rodzimymi populacjami mikroorganizmów.”

prof. dr Timea Hajnal Jafari

Oryginalny dokument do pobrania: